گزارش كارآموزی زراعت و اصلاح نباتات(ایستگاه تحقیقاتی عراقی‌محله)

گزارش كارآموزی زراعت و اصلاح نباتات(ایستگاه تحقیقاتی عراقی‌محله)

گزارش كارآموزی زراعت و اصلاح نباتات(ایستگاه تحقیقاتی عراقی‌محله)

دسته: کارآموزی

بازدید: 17 بار

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 98 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 62

گزارش كارآموزی زراعت و اصلاح نباتات(ایستگاه تحقیقاتی عراقی‌محله) در 62 صفحه ورد قابل ویرایش

قیمت فایل فقط 9,900 تومان

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.

پرداخت و دانلود

گزارش كارآموزی زراعت و اصلاح نباتات(ایستگاه تحقیقاتی عراقی‌محله) در 62 صفحه ورد قابل ویرایش
مقدمه:

تاریخ شروع كارآموزی دوره كارآموزی اینجانب در مورخه 17/7/ آغاز شد. قرار بر این شد كه طی یك دوره 45 روزه به مدت 35 روز در ایستگاه تحقیقات عراقی محله و مدت 10 روز در مركز تحقیقات و بخش تهیه و اصلاح بذر  و نهال مشغول بكارآموزی شدم.

ایستگاه تحقیقات كشاورزی عراقی محله گرگان:

در بدو ورود به ایستگاه تحقیقات عراقی محله به تابلویی برمی‌خوریم كه مشخصات ایستگاه به اختصار و به شرح زیر درج گردیده است:

    ·        ایستگاه تحقیقات كشاورزی عراقی محله
    ·        تاسیس 1337
    ·        مساحت 37 هكتار
    ·        ارتفاع از سطح دریا 5/5 متر
    ·        میزان بارندگی 450-400 میلی‌متر

پروژه‌هایی كه در ایستگاه بر روی آنها كار می‌شود، عبارتند از:


دانه‌های روغنی؛

ذرت؛

گیاهان علوفه‌ای؛

غلات؛

حبوبات؛

سبزی و صیفی.


اما در تحقیقات جدید كه توسط مهندس كشت كار انجام گرفته، مساحت كل ایستگاه، 45 هكتار بود و ایشان نقشه كلی ایستگاه را كشیده و تمام تقسیمات موجود در ایستگاه را به صورت نقشه نشان داده‌اند.
سویا

تاریخچه

این گیاه در اصول بومی آسیا و استرالیا می‌باشد و گیاهی است مهم كه بیش از نیمی از روغن دنیا و بیش از 70% تجارت كنجاله دنیا را به خود اختصاص داده است. امریكا بزرگترین تولید كننده سویا، 63% تولید جهانی را به خود اختصاص داده است. سهم ایران، حدود 001/0%، یعنی حدود  200 هزار تن می‌باشد و بیشتر به منظور تهیه روغن كشت می‌شود كه 90% آن نیز در شرق مازندران و استان گلستان كشت می‌شود. این در حالی است كه در دنیا بخصوص در كشورهای توسعه یافته، از این گیاه فرآورده‌های فراوانی از قبیل شیر، لبنیات، ماست، كره و بستنی بدست می‌آورند و مصرف سبزی خوردنی نیز دارد.

تاریخ دقیقی در مورد كاشت این گیاه در ایران در دسترس نیست، ولی از قدیم‌الایام در گیلان نوعی سویا موسوم به پشم باقلا یا خرس باقلا كشت می‌شده، ولی در سال 1341 گروه صنعتی بهشهر با وارد كردن تعدادی بذر از آرژانتین، اقدام به كشت آن نموده است.

گیاه‌شناسی

نام علمی سویا Glysin max، دیپلوئید و مقدار كروموزم آن 40 است. گیاهی است یكساله، ارتفاع بوته 180-75 سانتیمتر، عمق ریشه آن تا حدود 160-150 سانتیمتر و ریشه‌های فرعی آن در حدود 60-30 سانتیمتر در خاك متفرقند. سه نوعه ریشه دارند: نابجا، اصلی و فرعی كه برخی مواقع بر روی آنها برجستگی‌هایی دیده می‌شود كه محل زندگی باكتری‌های میله‌ای به نام ریزوبیوم ژاپونیكم است كه در صورت نیتروبودن خاك بعد از 42-30 روز از كاشت ظاهر می‌شوند.

3 نوع برگ در سویا دیده می‌شود:

1. برگ‌های لپه‌ای 2. برگ‌های ساده و 3. برگ‌های 3 برگ‌چه‌ای

زیر و روی برگ و همچنین سطح ساقه و غلات سویا پوشید از كرك‌هایی به رنگ طلایی یا نقره‌ای بسته به رقم می‌باشد.

كاشت:

در گلستان ارقام ویلیامز به عنوان زودرس، هیل و سحر به عنوان میان‌رس و گرگان 3 به عنوان دیررس كشت می‌شوند.

آماده‌سازی زمین:

معمولاً كشت سویا به دو صورت بهاره و تابستانه صورت می‌گیرد.

در كش بهاره، زمین را در زمستان یك شخم عمیق زده و در بهار نیز یك شخم به عمق 20 سانتیمتر برخلاف شخم قبلی می‌زنیم. پس از تسطیح آبیاری انجام گرفته و عملیات كشت به صورت ردیفی و حتماً‌ به شیوه هیرم‌كاری صورت می‌گیرد، زیرا هم به كمبود آن و هم به زیادی آن حساس است.

عمق كاشت بذر، 5-3 سانتیمتر بسته به بافت خاك می‌باشد.

فاصله ردیف‌های كاشت در ارقام بهاره، 65-45 سانتمیتر و ارقام تابستانه، 40-25 سانتیمتر می‌باشد.

خاك مطلوب آن رسی ـ شنی با بافت متوسط و اسیدیته 7-6، به شوری حساس می‌باشد و در Ecهای بالاتر از 4 میلی‌موس گل‌ها عقیم می‌شوند.

تاریخ كاشت در كشت بهاره بایستی در اولین فرصتی كه پیش آمد، یعنی بعد از رفع سرمای زمستانه اقدام به كشت نمود. در كشت‌های تابستانه به علت حساسیت این گیاه به طول روز نبایستی تاریخ كاشت آن عقب بیافتد.

داشت:

عملیات داشت سویا كه از مرحله 2 برگی شدن آغاز می‌شود، معمولاً بر اساس جداول تعینی شده استاندارد رشد رویشی و زایشی كه در اختیار زارع یا اصلاح‌گر قرار می‌‌گیرد، انجام می‌شود.

در مورد آبیاری صحیح از زمان گلدهی تا نزدیك رسیدن نیاز آبی این گیاه شدید است. خصوصاً اول گلدهی تا اوایل دانه بستن. دوره آبیاری سویا در منطقه گلستان، هر 14-10 روز یكبار است، یعنی 5-4 بار در طول دوره رشد و نمو نیاز به آبیاری دارد.

از مرحله 6-4 برگی شدن نیز بایستی عملیات وجینی و مبارزه با علف هرز و سله شكنی و خاك دادن پای بوته صورت گیرد. در طی این مراحل بایستی همواره مواظب خسارت آفات نیز باشیم.

كوددهی:

ازت: از مهمترین نكته‌ای كه از لحاظ دادن یا ندادن كود ازت بایستی درنظر داشته باشیم، این است كه اگر قبلاً در زمینی در مورد نظیر سویا كشت شده است، تا حدود 5-4 سال بعد از آن نیاز چندانی به كود ازتن نخواهیم داشت، زیرا در صورت كشت مكرر سویا در یك مزرعه گرهگ‌های موجود در ریشه این گیاه قادر به ذخیره‌سازی مقادیر متنابهی از ازت هوا می‌باشند و علاوه بر ازت مورد نیاز گیاه 200-180 كیلوگرم ازت نیز به خاك بیافزایند. البته در صورت مصرف بی‌رویه كود ازت، میزان پرتئین دانه افزایش و درصد روغن آن كاهش خواهد یافت.بیماری:

پوسیدگی ذغالی: یكی از مهمترین بیماری‌های شایع سویا است كه سبب خسارت شدیدی به مزارع سویا شده و عملكرد را شدیداً كاهش می‌دهد و عمدتاً در مراحل آخر رشد گیاه خود را نشان داده و با خشكانیدن بوته‌ها، سبب رسیدگی زودتر كاذب گیاه می‌شود، به شكلی كه غلاف‌ها ظاهراً رسیده به نظر می‌رسند، ولی دانه‌ها پر نشده و وزن دانه شدیداً كاهش می‌یابد.

قارچ عامل این بیماری ماكروفومینا می‌باشد. مشخص شده كه با توجه به این كه این قارچ در خاك باقی می‌ماند، در صورت بروز تنش خشكی، معمولاً این قارچ فعال شده و  آثار خسارت ظاهر می‌شود. برای مبارزه با این بیماری باید از بروز تنش خشكی در سویا جلوگیری نمود.

سویا دارای انواع بیماری‌های قارچی باكتریایی و ویروسی می‌باشد. بوته‌میری، لكه برگی‌ها، سوختگی‌های برگی، سفیدك سطحی و بیماری لكه ارغوانی در این منطقه بیشتر شایع می‌باشد.

از بیماری‌های باكتریایی معمولاً سوختگی‌های باكتریایی، خشكیدگی و پژمردگی باكتریایی مشاهده می‌شود كه برای مبارزه با آن با ناقلین آن از جمله شته‌ها مبارزه كرد و از انواع ویروسی می‌توان ویروس موزائیك سویا را نام برد.

آفات:

    1.          تریپس: این آفت ریز و كوچك از مرحله 2 برگی شدن به گیاه حمله می‌كند و برای مبارزه با آن از سم متاسیستوكس استفاده می‌كنیم.
    2.          لاروهای كرم غوزه و كارادرینا: كه از مرحله 8-5 برگی شدن به گیاه حمله نموده و برای مبارزه با آن از سموم نواكرون و لاروین استفاده می‌شود.
    3.          عسلك و كرم غوزه كه  در مراحل بعدی رشد سویا نیز دیده می‌شوند و برای مبارزه با آنها از سموم نواكرون و آدمیرال استفاده می‌كنیم.

البته  اگر تداخل نسل در مزرعه پیش بیاید، یعنی در یك زمان حالت‌های مختلفی از سیكل زندگی حشره مشاهده شود، مجبوریم از سموم ضربتی مثل رانیتول استفاده نماییم.

برداشت:

برداشت سویا زمانی صورت می‌گیرد كه برگ‌های آن كاملاً ریخته و پاییزین غلاف آنها كاملاً زرد و خشك شده باشد. در ایران از 4 رقم موجود غیر از گرگان 3 كه بلند قد و چندشاخه است و با كمباین قابل برداشت است، كشاورزان با تحمل هزینه‌های بالا بوته‌ها را از قسمت سطحی با دست درو می‌كنند. هنگام برداشت رطوبت دانه بایستی كمتر از 15% باشد، ولی به منظور انبارداری طولانی بایستی رطوبت به 13% و كمتر از آن برسد.

طرح‌های در دست اجرا در ایستگاه تحقیقاتی عراقی محله:

در مدت 10 روز حضورم در بخش دانه‌های روغنی (سویا)، سعی كردم مطالبی در مورد سویا، طریقه كاشت، داشت و برداشت بدست آورم، ولی در زمان حضور من بیشتر كارهای سویا تمام شده بود و روزهای آخر برداشت محصول بود.

در اولین روز به اتفاق آقای مهندس مهقانی كه ایشان به مدت 2 سال به صورت امریه مشغول همكاری بودند و روزهایذ آخر خدمت مقدس سربازی ایشان بود و در قسمت دانه‌های روغنی بخصوص سویا فعالیت می‌كردند. در این روز كارگران آماده برداشت سویا بودند كه در روز قبل مشخص شده بود كه كدام كرت برداشت شود. با آمدن مهندس مهقانی كار شروع شد:

بوته‌های مربوط به هر كرت را جداگانه برداشت كرده و یك نفر اطلاعات مربوط به آنها  را نوشته و آنها را توسط نخی می‌بست تا با هم قاطی نشوند. وقتی كه بیشتر كرت‌ها را برداشت كردند، كمباین مخصوص (دروكن سویا) در كنار هر كرت آمده و جداگانه سویاها را می‌كوبید و دانه‌ها را داخل كیسه ریخته دوباره مشخصات مربوطه را نوشته و به داخل انبار انتقال می‌دادند.

طریقه برداشت در طرح‌های آزمایشی بدین ترتیب بود كه بیشتر كشت‌ها به صورت چهار ردیف انجام می‌گیرد، چون ماشین كاشت چهار ردیفه بود. در هنگام برداشت ردیف اول و ردیف چهارم، برداشت نمی‌شود و 2 ردیف وسطی را برداشت می‌كنند. در دو ردیف وسط نیز بوته‌های اول و آخر را برداشت نمی‌كند، به عنوان شاهد در مزرعه باقی می‌ماند.

در روز بعد با خانم مهندس رییسی آشنا شدم. ایشان نیز بر روی دانه‌های روغنی از جمله سویا تحقیق می‌كردند. ایشان كارهای خود را برای بنده تشریح كردند. مراحل مختلف كار برای معرفی رقم جدید را توضیح دادند. بیشتر كارهای انجام شده بر روی سویا با ارقام مختلف بیشتر ارقام برداشت شده بود و چند رقمی كه باقیمانده، به خاطر دیررسی بودن گیاه می‌باشد.

ایشان طریقه تشخیص دو رقم سویا، از جمله گرگان 3 و D.P.X را به من گفتند. تشخیص از روی رنگ كرك‌ها می‌باشد. كرك در رقم گرگان 3، سفید می‌باشد، ولی در D.P.X كرك‌ها طلایی هستند. همچنین از روی دانه نیز می‌توان تشخیص داد. ناف دانه گرگان 3 سفید بوده، ولی D.P.X سیاه می‌باشد. تعداد غلاف در D.P.X بیشتر از گرگان 3 می‌باشد. گرگان 3 بیشتر به صورت خوابیده دیده می‌شود. وزن هزار دانه گرگان 3، بیشتر از D.P.X است.

الف: كاشت

تاریخ مناسپب كاشت:

نتایج بدست آمده در استان نشان می‌دهد مناسبترین تاریخ كاشت گندم در شرایط دیم، اوای1ل تا اواسط آذرماه و در شرایط آبی در طول  آذرماه می‌باشد. تاخیر در تاریخ كاشت، كاهش قابل ملاحظه‌ محصول را دربر دارد. اگرچه این كاهش عملكرد با افزایش میزان بذر قابل جبران نیست. لیكن با توجه به مدت زمان تاخیر در كاشت، اضافه نمودن بذر مصرفی تا اندازه‌ای از افت بیشتر عملكرد جلوگیری خواهد نمود. به ازاء هر روز تاخیر در كاشت بایستی حدوداً 1-7/0 كیلوگرم بذر به مقدار توصیه شده اضافه نمود.

میزان بذر مصرفی:

مناسبترین تراكم بذر بر مبنای 350 بذر  در مترمربع و با توجه به وزن هزار دانه برای ارقام اصلاح شده منطقه بین 150-130 كیلوگرم در هكتار با استفاده از خطی كارهای معمول و ردیفكار پرسی می‌باشد. چنانچه كشت به روش دست‌پاش و یا با استفاده از كودپاش‌ها صورت گیرد، میزان بذر مصرفی 180 كیلوگرم در هكتار می‌باشد.

عمق مناسب كاشت بذر:

عمق مناسب كاشت بسته به شرایط آبی و دیم بین 4 تا 7 سانتیمتر متغیر است.

ب: داشت

مصرف كودهای شیمیایی:

به طور كلی برای مصرف كودهای شیمیایی بهتر است نسبت به تجزیه خاك مزرعه اقدام نمود. در صورت عدم امكان انجام آزمون خاك برای عناصر پرمصرف مقادیر كودی ذیل در كشت گندم آبی توصیه می‌گردد. 250-150 كیلوگرم اوره در هكتار در زمین‌هایی كه بافت خاك سبك می‌باشد، مصرف آن در  مراحل قبل از كاشت، پنجه‌زنی، ساقه رفتن و تشكیل سنبله توصیه می‌شود و در زمین‌هایی كه دارای بافت سنگین می‌باشند، در مراحل قبل از كشت، پنجه‌زنی و ساقه رفتن بكار می‌رود.

100-75 كیلوگرم در هكتار كود سوپر فسفات تریپل كه قبل از كشت با شخم زیر خاك گردد (لازم به یادآوری است كه مصرف كودهای فسفاته بهتر است با انجام آزمون خاك صورت گیرد). 150-100 كیلوگرم سولفات یا كلرور پتاسیم در هكتار هنگام كشت با شخم زیر خاك گردد. از كود كلرور پتاسیم می‌توان به صورت سرك نیز استفاده نمود. در زمین‌های شور مصرف سولفات پتاسیم بر كلرور پتاسیم ارجحیت دارد.

سولفات روی 35 كیلوگرم در هكتار، سولفات منگنز 20 كیلوگرم در هكتار و سولفات آهن 75 كیلوگرم در هكتار، قبل از كاشت با شخم زیر خاك گردد. یادآوری می‌گردد بعد از مصرف كودهای میكرو در  خاك این كودها نبایستی حداقل 3 سال مصرف شوند.

محلول‌پاشی با كود میكروی كامل با غلظت سه در هزار در سه مرحله، اوایل پنجه‌زنی، تولید ساقه (ظهور دومین گره) و ظهور خوشه (بعد از گلدهی) انجام می‌گیرد. بهتر است محلول پاشی هنگام عصر یا صبح زود هنگامی كه هوا خنك و وزش باد وجود ندارد، انجام گیرد و زمین نیز دارای رطوبت كافی باشد.

توصیه‌های مهم كودی برای گندم دیم

اوره 125-75 كیلوگرم در هكتار، سوپرفسفات تریپل 75-50 كیلوگرم در هكتار، سولفات پتاسیم 100-75 كیلوگرم در هكتار، سولفات روی 20 كیلوگرم در هكتار، سولفات منگنز 10 كیلوگرم در هكتار و سولفات آهن 40 كیلوگرم در هكتار.

لازم به ذكر است كه مصرف كودهای فسفاته در شرایط دیم حتماً با آزمون خاك همراه باشد، زیرا مزارعی كه خاك آنها بیشتر از حد بحرانی تعیین شده، فسفر داشته باشد، مصرف این كودها نه تنها اضافه عملكردی را سبب نخواهد گردید، بلكه حذف عناصر ریزمغذی به ویژه روی را مختل می‌نماید.

مراحل مختلف آبیاری گندم

در مناطق كوهپایه، 1 تا 2 تن نوبت آبیاری در اواسط فروردین و نیمه اول اردیبهشت ماه، بخش مركزی استان 2 تا 3 نوبت آبیاری در اواخر اسفند، اواسط فروردین و نیمه اول اردیبهشت ماه، حاشیه رودخانه اترك، 3 نوبت آبیاری در اواخر اسفند، اواسط فروردین و نیمه اول اردیبهشت ماه می‌باشد.

در اراضی شور به منظور بهره‌گیری مناسب‌تر از آب، ایجاد زه‌كش و استفاده از ساب سویلر و ریپر توصیه می‌گردد.

كنترل علف‌های هرز

عمده‌ترین علف‌های هرز باریك برگ مزارع گندم منطقه یولاف وحشی، فالاریس، چچم و دم روباه كشیده می‌باشند كه می‌توان از سموم علف‌كش ایلوكسان و گراسپ به میزان 5/2 لیتر در هكتار در مراحل 2 تا 4 برگی تا اوایل پنجه‌زنی استفاده نمود.

همچنین می‌توان از علف‌كش تاپیك به میزان 6/0 تا 8/0 لیتر در هكتار برای كنترل علف‌های هرز یولاف وحشی، فالاریس، چچم و دم‌روباهی كشیده از ابتدا تا انتها پنجه‌زنی گندم استفاده نمود.

مهمترین علف‌های هرز پهن برگ یكساله مزارع گندم شامل شلمی، پنیرك، كنگر وحشی، گل گندم و علف‌ هفت‌بند می‌باشد كه می‌توان از سموم علف‌كش گرانستار به میزان 20-15 گرم در هكتار از مرحله دو برگی تا اواخر ساقه‌دهی گندم استفاده نمود. همچنین می‌توان از علف‌كش ترفوردی (2.4.D) نیز به میزان 5/1-1 لیتر در هكتار برای كنترل علف‌های هرز پهن برگ یكساله و چندساله نیز استفاده نمود.

برداشت محصول

مناسب‌ترین زمان برداشت گندم توسط كمباین، موقعی است كه رطوبت دانه حدود 12-10 درصد باشد و به اصطلاح دانه گندم زیر دندان شكسته شود.

برداشت دیرتر از موعد سبب می‌گردد كه به واسطه رشد سریع علف‌های هرز تابستانه در داخل مزارع گندم، به هنگام برداشت رطوبت دانه افزوده گردد كه این امر در نهایت كاهش كیفیت محصول را به دنبال خواهد داشت.

آفات مهم گندم

سوسك سیاه گندم (زابروس):

این آفت در مرحله پنجه زدن، به خصوص در اراضی دیم استان به بوته‌های گندم خسارت وارد می‌كند. خسارت اصلی مربوط به لارو این آفت می‌باشد كه روزها را در زیر خاك به سر برده و به هنگام غروب به سطح خاك می‌آید و برگ گندم را گرفته و به داخل تونل خود در زیر خاك برده و از آن تغذیه می‌نماید.

بهترین راه مبارزه با این آفت، تناوب زراعی است. روش دیگر، ایجاد بستری نامناسب در سطح خاك جهت تخم‌ریزی آفت است كه این كار با شخم تابستانه عملی است. در مبارزه شیمیایی می‌توان از سموم سوین به میزان 5/1-1 كیلوگرم در هكتار یا لاروین به میزان 5/0 كیلوگرم در هكتار استفاده نمود.

لارو سیمی (Agriotes):

این آفت به خصوص در مناطق دیم از ریشه‌های اصلی و فرعی گندم تغذیه نموده و تا مرحله پنجه‌زدن خسارت به بوته‌ها و در نتیجه سبب كاهش تراكم بوته می‌گردد.

سوسك برگخوار لما:

این آفت در اوایل بهار با تخم‌ریزی بر روی بوته‌های گندم از طریق حشره كامل و لارو آن سبب ایجاد خسارت می‌شود.

بیماری‌های مهم گندم

مساعد بودن شرایط محیطی برای عوامل بیماری‌زا (درجه حرارت معتدل، رطوبت بالا و بارندگی فراوان) ‌از یك طرف و گستردگی و تنوع محصولات زراعی در استان گلستان موجب شده تا آفات و بیماری‌های مختلفی باعث وارد آوردن خسارات كمی و كیفی به محصول گردد. از جمله مهمترین بیماری‌های گندم در این استان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

سفیدك سطحی یا پودری گندم:

عامل آن Erysiphe graminis است. این بیماری بیشتر در شرایط خنك و مرطوب به صورت پودر یا كپك سفید تا شیری رنگ روی برگ‌ها، غلاف ساقه و خوشه ظاهر می‌شود و از مرحله دوبرگی تا زمان خمیری موجب آلودگی می‌شود. برای كنترل آن استفاده از ارقام مقاوم یا نیمه مقاوم، رعایت تراكم مناسب یا كمتر در مناطق آلوده، آبیاری مناسب و در صورت گسترش بیمرای در مزارع در مواردی كه ارقام كاملاً حساس كشت شده‌اند، همراه با كنترل كمپلكسی از بیماری‌ها می‌توان مبارزه شیمیایی با سمومی مانند تیلت (5/0 تا 1 لیتر در هكتار) انجام داد.

بیماری سپتوریوز برگ گندم:

عامل آن Septoria tririca است كه در شرایط گرم و مرطوب به شدت گسترش پیدا می‌كند. علائم آن به صورت لكه‌های قهوه‌ای رنگ كه دانه‌های ریز سیاه رنگ (باریاپیكنید قارچ) روی این لكه‌ها ظاهر می‌شود. این لكه‌ها كم‌كم بزرگ و كل برگ را منهدم خواهد كرد. این بیماری بیشتر روی غلاف برگ و پهنك برگ ظاهر و گسترش پیدا می‌كند. برای كنترل آن استفاده از ارقام مقاوم، تناوب زراعی و در صورت حساسیت شدید رقم كشت شده و مساعد بودن شرایط محیطی و گسترش آن در مزرعه به همراه كمپلكسی از بیماری‌ها می‌توان اقدام به مبارزه شیمیایی (با سم تیلت به میزان یك لیتر در هكتار) یا آلتو به میزان 5/1 تا 1 لیتر در هكتار نمود.

رقم تجن به لحاظ سازگاری و پتانسیل عملكرد بالا در مناطق مختلف استان گلستان از وضعیت مطلوبی برخوردار است.

رقم زاگرس مناسب‌ترین رقم مناطق دیم می‌باشد كه علاوه بر این، ارقام كوهدشت و تجن از سازگاری مطلوبی در مناطق دیم برخوردارند.

ارقام شیرودی و اترك از پتانسیل عملكرد و سازگاری مطلوبی برخوردار می‌باشند. اما به جوانه‌زنی روی خوشه قبل از برداشت حساس بود، لذا توصیه می‌شود در مناطق كه دارای آب آبیاری مطمئن بوده و از بارندگی و رطوبت نسبی كمتری برخوردار است، كشت گردند.

من در پروژه غلات متاسفانه فقط به مدت 5 روز توانستم حضور پیدا كنم. البته قبلاً نیز در زمان حضور در پروژه‌های دیگر از اطلاعات و تجربیات مهندس كلاته و همكاران قسمت غلات استفاده كرد. جناب مهندس كلاته یكی از زحمتكش‌ترین محققینی می‌باشد كه بطور جدی در پروژه غلات به خصوص گندم نا فعالیت می‌كنند و موی خود را با گندم سفید كرده‌اند و خیلی اطلاعات مفید و پرارزشی داشتند كه بنده تا جایی كه می‌توانستم، از گفته‌ها و تجربیات ایشان و دیگر همكاران وی استفاده كردم.

اولین پروژه و آزمایش مهندس كلاته، مربوط به مناطق كوهستانی می‌شد. ایشان و همكارانش برای اینكه بتوانند یك رقم مناسب برای مناطق كوهستانی ارائه دهند، در یكی از مناطق كوهستانی به نام دوزین شروع به كشت گندم كردند. البته من نتوانستم به همراه این گروه به آنجا بروم.

آزمایش‌هایی كه مربوط به قسمت تكثیر بود، در دوزین علی‌آباد و چهارباغ شاه كوه انجام می‌دادند. یكی دیگر از آزمایشات به نام آزمایشات بین‌الملل بود كه در داخل ایستگاه انجام دادند . در اوایل آذرماه این كار انجام شد.

آزمایش دیگر به نام كلكسیون بذر، كشت نسل‌های مختلف گندم از F1 تا F7 بود.

یكی از آزمایشات داخل ایستگاه تكثیری خود مهندس و همكاران می‌باشد كه برای اجرای این آزمایشات، ابتدا زمین را آماده كرده و شخم می‌زنند. سپس نقشه را داخل زمین پیاده می‌كنند، زیرا در این آزمایشات فقط از هر نمونه مقداری می‌كارند. به همین خاطر زمین را به كرت‌ها و ردی،‌هایذ كوچك تقسیم می‌كنند و شروع به كشت می‌كنند.

جناب مهندس كلاته و مهندس آبرودی برای رسیدن به یك رقم جدید در طی چند سال زحمت فراوانی می‌كشند تا اینكه از چند دانه به چندین دانه و پس از كشت چند سال به مقداری بذر دست یابند تا بتوانند در صورت مفید بودن و سازگاری با منطقه، آن را به تولید انبوه رساند. البته این آزمایشات را فقط در سطح استان انجام نمی‌دهند، بلك در سطح كشور انجام می‌دهند تا بدانند كه آیا این رقم جدید فقط با استان ما سازگاری دارد یا اینكه در سایر استان‌ها نیز سازگاری دارد.

قیمت فایل فقط 9,900 تومان

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.

پرداخت و دانلود

برچسب ها : گزارش كارآموزی زراعت و اصلاح نباتات(ایستگاه تحقیقاتی عراقی‌محله) , گزارش کاراموزی زراعت و اصلاح نباتات(ایستگاه تحقیقاتی عراقی‌محله) , کاراموزی زراعت و اصلاح نباتات(ایستگاه تحقیقاتی عراقی‌محله) , کارورزی زراعت و اصلاح نباتات(ایستگاه تحقیقاتی عراقی‌محله) , دانلود گزارش کارآموزی زراعت و اصلاح نباتات(ایستگاه تحقیقاتی عراقی‌محله) , زراعت و اصلاح نباتات(ایستگاه تحقیقاتی عراقی‌محله) , زراعت و اصلاح نباتات , ایستگاه تحقیقاتی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر
محصولات پر فروش

دسته بندی محصولات

بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی