گزارش کارآموزی مدیریت امور مالی شهرداری

گزارش کارآموزی مدیریت امور مالی شهرداری

گزارش کارآموزی مدیریت امور مالی شهرداری

دسته: کارآموزی

بازدید: 13 بار

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 59 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 23

گزارش کارآموزی مدیریت امور مالی شهرداری در 23 صفحه ورد قابل ویرایش

قیمت فایل فقط 9,900 تومان

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.

پرداخت و دانلود

گزارش کارآموزی مدیریت امور مالی شهرداری در 23 صفحه ورد قابل ویرایش
مقدمه

انسان موجودی است اجتماعی كه همیشه و مداوم در حال حركت و تكاپو و تكامل است و سعی دارد كه با دستگیری از همنوعان خود و همیاری روز به روز علم و دانش خود را متحول سازد و با پیشرفت علمش زندگی خود را ارتقاء دهد و سطح زندگی امروزش با دیروز كه كه نوع ساده تر بود ، فرق داشته و بالاتر باشد  و همواره به آینده می نگرد ، به همین دلیل به آبادانی و شكوفائی و رشد محل زندگی و شهر و اطراف خود نظر خاصی دارد و در این راستا و برای رسیدن به اهدافش اقدام به ایجاد سازمانها و موسسات زیادی اعم از دولتی و غیر دولتی كرده است .

موسسات دولتی بخش عمده این اهداف را دنبال می كند كه از گستردگی و وسعت عظیمی برخوردار می باشد كه اداره و كنترل و انجام كارهای این بخش زیر نظر دولت می باشد و دولت است كه با تصویب و وضع مقررات و آیین نامه های اجرائی ، راه كارها و هدفها را مشخص می نماید و برای اجرای این كار احكام كارپردازان و مدیران را انتخاب می كند تا این كه رفاه مردم تامین شود و مردم دارای شهرها و امكانات زندگی مناسبتر و بهتر باشند .

یكی از این سازمانها و دولتی كارآمد كه در امر آبادانی و عمران شهرها ایفای خدمت می كند ، شهرداری است . هر شهری برای اینكه آباد و زیبا شود نیاز به یك شهرداری دارد تا با یایر دیگر موسسات شهرهایی خوش سیما و آباد برای ملتی خوب و متمدن فراهم‌ آورد .

باید این را در نظر داشت شهرداری هر چه قدر بكشود و آبادانی را به شهرها بیاورد و سختی هائی بر سر راه داشته باشد ، سخت تر از آن كار ، حفظ و نگهداری آن است كه این امر را نمی توان فقط بعهده یك ارگان یا موسسه ای نسبت داد ، بلكه باید همه شهروندان نیز در این امر مشاركت و همیاری داشته باشند .
فصل اول

آشنائی كلی با مكان كارآموزی :

1-1       تاریخچه

1-2       اسامی شهرداران میانه ( بعد از انقلاب اسلامی )

1-3       چارت سازمانی

1-4       انواع محصولات تولیدی یا خدمات

1-5       شرح مختصری از فرآیند خدماتی

1-6       اهداف سازمان

1-1         تاریخچه :

           میانه در جنوب شرقی استان آذربایجان شرقی بر سر راه جاده ترانزیت تبریز - تهران با وسعتی معادل 5590 كیلیومتر مربع قرار گرفته است . میانه با مساحت 9/8 درصد از كل مساحت استان وسیعترین شهرستان استان می باشد . این شهرستان بین دو رشته كوه برغوش در شمال و قافلانكوه در جنوب قرار گرفته و از شمال به شهرستان سراب ، از جنوب به استان زنجان ، از شرق به خلخال و از غرب به هشترود محدود است .

میانه در تاریخ به اسامی گرمرود و میانج یاد شده . طبق اسناد و مدارك و نوشته های مورخان از لحاظ تاریخی پشتوانه غنی و پرباری دارد . میانه از دیر باز شهری فرهنگی و مذهبی بشمار می رود . این شهر بر اثر حملات مغول یكبار به كلی ویران شده و در دوره های بعدی مجدداً روبه عمران و آبادی  نهاده است . دارای دو رودخانه شهر چای و
قوری چای می باشد .

دانشگاههای پیام نور و دانشگاه آزاد اسلامی با رشته های مختلف و متعدد خود پذیرای انبوه مشتاقان علم و تحصیل معرفت می باشد . جمعیت میانه حدود 77890 نفر می باشد . میانه دارای آثار و ابنیه تاریخی بسیاری است كه شكوه و زیبائی معماری دوره اسلامی در آنها بخوبی مشهود و چشمگیر است .

 شهرداری میانه كه سازمان خدماتی و اداری مورد نظر و محل كارآموزی اینجانب
می باشد در سال 1314 تاسیس و از نظر درجه بندی سازمان شهرداریها در رده هفتم قرار دارد . شهرداری یكی از اساسی ترین و مهمترین نهادهای سازنده و ارگانهای شهری است كه شهرداری میانه نیز در راستای طرحها و هدفهای سازنده خود می كوشد تا شهری آباد در پیش رو داشته باشیم كه امیدواریم با تلاشهای دلسوزانه تر و آگاهانه تر دست اندركاران ، كمرنگی آن پررنگتر و چشمگیر تر شود .

4-1         نوع محصولات تولیدی یا خدماتی

            شهرداری سازمانی خدمتی است و در تولید نقشی ندارد و فعالیتها و عمكرد آن مربوط خدمات شهری می باشد كه از عمده فعالیتهای آن می توان مختصری به شرح زیر بیان كرد :

1- ایجاد ، حفظ و نگهداری از مكانهای عمومی مانند : كتابخانه ها ، قرائت خانه ها ، آزمایشگاهها ، پلها ، پاركینگهای عمومی و 000.

2-  ایجاد و نگهداری از تفرجگاههای عمومی مانند : پاركها ، باغهای عمومی ، ورزشگاهها  و ایجاد فضای سبز .

3- اجاد معابر و گذرگاه و بازسازی آنها ،‌مانند : پلها ، خیابانهای درون شهری ، معابر عمومی ، ورودیهای شهر ، پایانه های مسافربری و 000.

4- اجاد میادین و زیباسازی شهر ، ایجاد میادین و چهارراه ها ، ساخت مجسمه ها و نقاشی بزرگان ، جدول كشی و نقاشی ساختمانها و دیوارهای بزرگ ، نصب مجسمه های تزئینی و 000.

5- خدمات بهداشتی و نظافتی ، ایجاد آبراهها ، كنال كشی ،‌ جمع اوری زباله های شهری و دفع بهداشتی آنها ،‌نظافت خابانها و معابر عمومی و 000.

6- سایر خدمات شهرداری : آتش نشانی و اطفاء حریق ، ساخت كشتارگاهها ، پلاك گذاری كوچه ها ، نام گذاری خیابانها ، صدور پروانه ساخت منازل ،‌ صدور پروانه كسب ، اخذ مالیاتهای اختصاصی و 000.

از دیگر فعالیتهای شهرداری كه می توان ذكر كرد جلوگیری از ایجاد اماكن و تاسیسات غیرقانونی ، برآورد و تنظیم بودجه و متمم و اصلاح بودجه شهرداری می باشد .1-5         شرح مختصری از فرآیند خدماتی

            شهرداری نهادی محلی و خودكفا می باشد كه در جهت توسعه و عمران و آبادانی شهر در قالب مقررات و دستورالعملها و آیین نامه های مصوب كل و در چارچوب قانون اساسی فعالیت می نماید . می توان گفت :

كه شهرداری در خصوص نظافت سطح شهر و بازسازی معابر ، خیابانهای سطح شهر ، زیبا سازی شهر و میادین و گذرگاهها و كنترل ساخت و ساز سطح شهر و كنترل اصناف و كسبه و صدور مجوزهای قانونی فعالیت می كند .

بخشی از اوقات فراغت افراد در خانه ها و بخشی دیگر در فضاهای بیرون شهر سپری
 می شود . فضاهای گذران اوقات در شهر به مدیریت خاص خود نیاز دارد و یكی از بهترین فضای این اوقات پارك و كتابخانه می باشد كه شهرداری در حدود اعتبارات مصوب و بر اساس بند 6 از ماده 55 قانون شهرداری وظیفه احداث آن را بعهده دارد .

شهرداری ها بر حسب ماده 99 از قانون شهرداری می بایست  برای حریم شهر نقشه شهرسازس تهیه كند . تفرجگاههای پیرامون شهر چنانكه از نامشان پیداست معمولاً در حریم شهرها قرار می گیرند و شهرداری موظف است بر اساس طرحهای مصوب ، بر ساخت و ساز در این محدوده نظارت كند و با تخلات سازمانی ( بر اساس ماده 100) و تخلفهای بهداشتی بر اساس ماده 55 بند 20 برخورد كند . برای اینكه تبلیغات و اطلاعیه ها در سطح شهر به طور صحیح و به جا انجام پذیرد ، شهرداری موظف است در معبر و مكانهای مناسب تابلوهای اعلانات دیواری جهت نصب آگهی و اطلاعیه در سطح شهر نصب كند و همچنین تهیه و نصب تابلوهای جدید اسامی ( راهنمای ) شهركها .

    شهرداری با اخذ عوارض نقل و انتقالات و نوسازی و صدور مجوزهای كب و پروانه ساخت و دیگر عوارض می تواند ایجاد درآمد كند و وظایف خود را به خوبی و بموقع انجام دهد .

شورای اسلامی شهرها موظفند كه برای شهرداری ها یك شهردار مناسب و كاردان انتخاب و انتصاب نمایند و شهردار منتصب نیز موظف است تا كلیه عملكردهای كارمندان را كنترل و نظارت كند تا وظایف خود را به نحو احسن ایفاء نماید .

2-1         بررسی شرح وظایف كارآموز در سازمان

            اینجانب برای ورود به شهرداری بعنوان كارآموز با هماهنگی از طریق امور مالی وارد حسابداری شده و پس از آشنائی با كارشناسان و متصدیان حسابداری در نزد آقای سلطانی كارشناس حسابداری كه وظیفه او حسابرسی حسابهای بانكی سازمان است ، مشغول به كار گردیدم .

از جمله كارهائی كه من در حسابداری انجام می دادم و یاد می گرفتم تنظیم سند نقل و انتقال حساب و سپس ثبت در دفتر بانك و در نهایت تنظیم صورت مغایرت بانكی بود . بدین شرح كه ابتدا از واحد درآمد اسناد مربوطه به هزینه و درآمد و سپرده ها و اسناد
( بعنوان حساب انتظامی ) دریافت می شد و جمع بندی هر یك از آنها كنترل می شد تا اشتباهی جمع یا ثبت نشده باشند ، سپس آنها را در برگه نقل و انتقال ثبت می كردیم كه واریزی ها در شماره حساب مشخصی و درآمدها در كدها و ردیفهای معین شده در واحد درآمد وپسرده ها و حسابهای انتظامی مربوط به اشخاص پرداخت كننده ثبت می شدند . اسناد هزینه بعد از اینكه به سند نقل و انتقال حاب انتقال داده می شد به همراه آن و خود هزینه و مدارك پیوستی با شماره خاصی وارد زونكن می شدند .

پس از تنظیم برگه نقل و انتقال حساب ، ثبتهائی كه مبوط به بانك می شدند ب تفكیك شماره حسابهای بانكی در دفتر بانك ثبت می شدند . پس از پایان هر ماه از بانك ملی كه بانك كارپرداز شهرداری می باشد صورت حساب بانكی واریز و وصول وجوه اخذ
می شد تا با استفاده از آن دریافتها و پرداختهای بانكی كنترل شود . بدین صورت كه از دفتر بانك ثبتهای بانكی كه از برگه نقل و انتقال حساب كه قبلاً با شماره برگه مشخص و به ترتیب تاریخ ثبت كرده بودیم استخراج می شد و فیشهای پیوستی آن با شماره فیشها و مبالغ موجود در صورتحساب تطبیق داده می شد تا اطمینان حاصل شود كه ثبتهائی كه درآمد انجام شده برابر با صورتحساب بانكی باشد . در آخر اگر تفاوتهایی باشد كه
 می تواند ناشی از اشتباهات متصدی درآمد یا حسابدار یا بانك باشد یا فیشهای بین راهی و یا اینكه چكهای معوق باشد ، بررسی می شود كه این تفاوت ناشی از چیست ؟ پس از پیگیری و رفع اختلافات صورت مغایرت بانكی تنظیم می شود و وارد ماه مالی بعد
می شود و این جریانات دوباره تكرار می گردد .

البته این شرحهایی كه ارائه شد مربوط به حسابرسی كه من در نزد او مشغول بودم ،
می باشد و دیگر حسابداران و كمك حسابداران نز هر یك كار مخصوص به خود داشتند، از قبیل : حوق و دسمتزد ، تخصیص اعتبار و 000.

‌امور جاری در دست اقدام پس از كنترل اسناد ، ثبت وتنظیم اسناد نقل و انتقال حساب ، دفتر بانك ، تطبیق دفتر بانك با اسناد و ثبتهای كامپیوتری و تهیه صورت مغایر بانكی مربوط به سال 81 و افتتاح مجدد حسابها می باشد و در حال حاضر به حسابهای سال 82 رسیدگی می شود .2-2         برنامه های آینده

            در آینده نیز در این واحد مابق امروز و دیروز به حسابها و اسناد و مدارك ماهها و روزهای آینده كه به دست خواهد رسید و عملكردهای آتی شهرداری رسیدگی و عمل خواهد شد .

2-3         تكنیكهائی كه توسط رشته مورد نظر در سازمان بكار می رود

            در واحد حسابداری شهرداری حسابداران از سیستم حسابداری دولتی نقدی و تعهدی استفاده می شود كه به علت وسعت عملیات از چندین حسابدار و كمك حسابدار برای انجام امورات و ثبت و كنترل حسابها بهره گیری می شود كه كار و وظایف هر كدام متفاوت است . مثلاً یكی مسئول تخصیص اعتبار و انجام ثبتهای مربوط به مساعده را بر عهده دارد ، یكی مسئول جمع آوری اطلاعات مربوط به حقوق و دستمزد كارمندان رسمی و ثابت را بر عهده دارد كه یك كمك حسابدار نیز دارد ، یكی مسئول جمع آوری اطلاعات مربوط به حقوق و دستمزد كارگران رسمی و قرار دادی و یا روزمزد و محاسبه و پرداخت آنها را دارد و یا اینكه یكی دیگر نیز متصدی كامپیوتر و ممیزی ریاست و ثبتهای خود را بوسیله كامپیوتر اعمال می كند و بالاخره شخصی كه بنده زیر نظر او مشغول به فعالیت هستم و نزدش كارآموزی می كنم كارشناس حسابداری است كه مسئول رسیدگی به حسابهای جاری شهرداری و حسابرسی بانكی سازمان است و هر كدام از تكنیكها و روشهای مخصوص به خود استفاده می كنند و چون بیشتر كارها با كامپیوتر انجام می گیرد تكنیك خاص و مشخصی كه بشود از آن شرح بیشتری داد و نمی توان روش خاصی پیشنهاد كرد .

قیمت فایل فقط 9,900 تومان

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.

پرداخت و دانلود

برچسب ها : گزارش کارآموزی مدیریت امور مالی شهرداری , گزارش کاراموزی مدیریت امور مالی شهرداری , کاراموزی مدیریت امور مالی شهرداری , کارورزی مدیریت امور مالی شهرداری , دانلود گزارش کارآموزی مدیریت امور مالی شهرداری , مدیریت امور مالی شهرداری , مدیریت , امور مالی , شهرداری

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر
محصولات پر فروش

دسته بندی محصولات

بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی